Immigration and Employment Services

Artykuły prasowe Archiwum

KOLEJNE ZMIANY W IMIGRACJI - Gazeta „Życie" 30.06.2010

Pod koniec zeszłego roku, a także nie tak dawno podawałam informację o przygotowywanych przez Ministerstwo Imigracji kolejnych zmianach w programie federal skilled worker (pracownik wykwalifikowany), znanym jako program punktowy. Przy tej okazji mobilizowałam, aby pośpieszyć się z decyzjami i rozpoczęciem procesu przez osoby, które w tym programie miały szanse. Uzasadnienie pośpiechu było proste – brak pewności, czy po zmianach również będzie szansa na kwalifikację. Wiadomym było, o czym zresztą pisałam, że niektóre zawody zostaną wyeliminowane z listy 38 wytypowanych niespełna 2 lata temu. Nikt nie wiedział jakie, i nawet trudno się było pokusić o jakieś spekulacje. Pisałam również o planach wprowadzenia nowych zawodów na listę preferowanych, co właśnie obecnie dokonano.

W ostatnią sobotę minister obywatelstwa, imigracji i wielokulturowości Jason Kenney powiedział o nowościach wprowadzonych i planowanych w imigracji. Główną informacją jest zmiana listy preferowanych zawodów. Na nowej, liczącej tylko 29 zawodów, znalazła się tylko część z poprzedniej i wprowadzono kilka nowych. Nowość zaskoczyła szereg osób, których zawodów już w tym zestawieniu nie ma. Jest oczywiście narzekanie na Ministra i uwagi, że powinien dać ze dwa tygodnie czasu na wprowadzenie nowości. Chociaż osobiście jestem podobnego zdania, jednak wiem, że taka opinia i wylewane żale nic nie dadzą. Poprzednia zmiana, gdy listę około 300 skrócono do 38 była wprowadzona w podobny sposób. Ci wszyscy, których tamta innowacja czegoś nauczyła na pewno nie zwlekali z decyzją. Minister zapowiedział też, limitowanie liczby imigrantów (do 1000 z wytypowanego zawodu) przyjmowanych z listy preferowanych profesji, co ma chronić przed ewentualnym zakorkowaniem się tej drogi. Ministerstwo jest przekonane, że ta zmiana ułatwi proces zabezpieczania kanadyjskiej gospodarki od strony właściwych, potrzebnych jej fachowców pochodzących z imigracji.

Ludzie z innymi zawodami (z pozostałymi z listy około 300) potrzebują mieć ofertę pracy.

Inną nowością jest konieczność zdania egzaminu językowego przed złożeniem wniosku (aplikacji) na ten program. Wcześniej podanie było przyjmowane bez konieczności wykazania się takim egzaminem. Ponieważ cały proces trwa kilka miesięcy, więc każdy kandydat miał czas, który mógł poświęcić na podreperowanie języka. Teraz zdany egzamin na wymaganym poziomie będzie jedną z istotnych podstaw do przyjęcia wniosku.

W tym miejscu warto pamiętać, że są inne programy w kategorii ekonomicznej. Od dawna bardzo mocno namawiam naoraz na Canadian Expierince Class i Provincial/Territorial Nominees. Oba są naprawdę świetne i mają ciągle swego rodzaju zielone światło. Przy obu istotną rolę odgrywają pracodawcy, od których przede wszystkim będzie zależeć przyszłość ekonomiczna i demograficzna, w tym skład etniczny Kanady.

Minister Kenney mówił także o planowanych zmianach w programie dla inwestorów, o czym napiszę wkrótce.

Powrót do archiwum

Pic 2
Pic 1