Immigration and Employment Services

Artykuły prasowe Archiwum

KONSULTACJE MINISTERSTWA NA TEMAT IMIGRACJI - Gazeta „Życie" 24.03.2010

Półtora roku temu rząd wprowadził istotne zmiany w programie skilled worker (pracownicy wykwalifikowani) polegające na wytypowaniu 38 zawodów najbardziej potrzebnych Kanadzie, dla posiadaczy których zapalił zielone światło w postaci przyśpieszenia procesu kwalifikacyjnego. Ta innowacja nosząca nazwę „The Action Plan for Faster Immigration” miała przede wszystkim przyśpieszyć rozładowanie (rozpatrywanie podań) dużej grupy (około 900.000) oczekujących kandydatów w tzw. systemie punktowym. Według informacji ministerstwa obywatelstwa, imigracji i wielokulturowości tę liczbę pomniejszono już o około 40%.

To dobra wiadomość, ale dzisiaj już jest jasne, że oprócz tego istotnego plusa całej akcji, niestety są też minusy, które wyszły szczególnie przy recesji gospodarczej. Otóż nowe reguły mocno utrudniły starania o stałą rezydencję ludziom z innymi zawodami, które wcześniej były na liście. W sumie, razem z tymi 38, było ich coś ponad 300. Dużo cennych fachowców zostało szybko odrzuconych i zaistniała patowa sytuacja – z jednej strony potrzeba jest różnych pracowników spoza listy tych 38 zawodów, a z drugiej nie można prowadzić działań, które wcześniej takich ludzi przyciągały. Częściowo można ich pozyskać poprzez Canadian Experience Class, czy Provincial Nominee, ale, jak się okazuje, wcale te programy tak łatwo nie uzupełniają braków. Szczególnie właśnie podczas recesji. Rząd stanął więc przed koniecznością wprowadzenia jakichś innowacji. Dlatego wystąpił z propozycją (w zeszłym tygodniu otrzymaliśmy informację w tej sprawie), aby wypowiedzieć się w tym temacie. Mogą tego też dokonać zwykli obywatele. Została przygotowana specjalna ankieta, którą można znaleźć pod adresem www.cic.gc.ca/english/department/media/releases/2010/2010-03-16.asp. Osobiście zachęcam, aby w tej akcji wziąć na poważnie udział, sugerując znaczne zwiększenie liczby preferowanych zawodów. Takie rozwiązanie leży w interesie całej Polonii i całej Kanady. A dla rozładowania ciągle jeszcze istniejącego zatoru i zabezpieczenia przed jego powiększaniem się rząd powinien znaleźć inne rozwiązanie.

Jednocześnie kolejny raz mocno zachęcam polonijne biznesy, aby stwarzały miejsca pracy dla naszych rodaków. Zachęcam też Polonię, aby pomagała szukać takich miejsc w niepolonijnych firmach. Dzięki temu powiększamy naszą grupę etniczną, co leży w naszym wspólnym interesie. Nie szykuje się kolejna duża fala emigracji z Polski, a więc trzeba naszą grupę powiększać w oparciu o istniejące możliwości. Z wieloma firmami współpracujemy w tym temacie już od długiego czasu i ta kooperacja przynosi świetne rezultaty.

Przy tej okazji pragnę ponownie zaapelować, aby maksymalnie dobrze wykorzystywać istniejące programy imigracyjne i nie czekać na jakieś ich ulepszenia lub ulgi. W pierwszych dniach tego tygodnia zostały pozytywnie załatwione przez nasze biuro kolejne sprawy z kategorii tzw. beznadziejnych. Przeszły tylko dlatego, że zostały dobrze naprawione i świetnie poprowadzone. Ogromna wiedza i takież doświadczenie zrobiły swoje.

Powrót do archiwum

Pic 2
Pic 1