Immigration and Employment Services

Artykuły prasowe Archiwum

DUŻO MOŻLIWOŚCI KATEGORII EKONOMICZNEJ (cd) - Gazeta „Życie" 23.02.2010

Gdybym osobiście nie miała styczności z dużą liczbą ludzi starających się o stały pobyt przy użyciu niewłaściwych dróg, często bardzo pokręconych, kosztownych i niebezpiecznych, to bym chyba nie uwierzyła, że coś takiego może mieć miejsce przy dostępie do dobrych informacji. A tak, to jedynie pozostaję zdziwiona, że ciągle istnieje tak poważna ilość ludzi błądzących, oszukanych, oskubanych. Pewnie jeszcze bardzo długo będę wspominać żniwo jakie zebrali nieuczciwi doradcy oraz „kawalerowie i panny do wzięcia” po torontońskich Dniach Młodzieży (spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II) w 2002 roku. W wielu środowiskach doradzano wówczas dwa główne kierunki do stałego pobytu: azyl i śluby. Oba, a szczególnie ożenek, doradzały nawet lokalne autorytety, potwierdzające sens wyboru takiej drogi.

Tymczasem zamiast starań o azyl, od początku skazanych na niepowodzenie, albo bardzo kosztownej, przeważnie niezbyt miłej i niejednokrotnie niebezpiecznej ścieżki poprzez ślub, w większości przypadków można było wybrać któryś z programów kategorii ekonomicznej. Wówczas na liście było aż około 300 różnych zawodów, w których można było starać się o stały pobyt w tzw. systemie punktowym, w programie skilled worker. Obecnie ta liczba zawodów preferowanych, bo szczególnie potrzebnych dla rozwoju Kanady, jest dużo mniejsza, gdyż wynosi tylko 38 pozycji. O tej zmianie pisałam kilkakrotnie. Radziłam jednocześnie i nadal radzę, aby zamiast ubolewać nad tą niekorzystną zmianą, skoncentrować uwagę na innych możliwościach. Przecież znacznie uatrakcyjniono Provincial Nominees Program, uruchamiając go również w Ontario, gdzie wcześniej tego programu nie było, wprowadzono dobre zmiany w programie dla opiekunek (-ów), a także – ponad rok temu – ruszyła jedna z najlepszych możliwości w tej kategorii imigracyjnej, jaką jest Canadian Experience Class (CEC).

CEC jest wspaniałą drogą dla ludzi różnych zawodów, którzy swoją przydatność dla gospodarki kanadyjskiej poświadczają poprzez konkretne zapotrzebowanie na nich w danej firmie, w której muszą być zatrudnieni na etacie i przepracować minimum dwa lata. W tej kategorii mają duże szanse również studenci zagraniczni, pod warunkiem, że ukończą w Kanadzie przynajmniej dwuletni college i przepracują minimum rok czasu. Swoją pracą lub studiami i pracą potwierdzają oni nabycie doświadczeń kanadyjskich i umiejętność radzenia sobie w tym środowisku.

W tym programie bardzo ważną rolę odgrywają ziomkowie kandydatów na przyszłych Kanadyjczyków. W tych grupach etnicznych, w których dostrzeżono świetną szansę na ich powiększenie tą drogą widać dużą pomoc w zatrudnianiu swojaków oraz poszukiwaniu miejsc pracy w innych firmach kanadyjskich. Ponieważ Polacy są na ogół dobrymi i pracowitymi fachowcami, więc nasze biuro znalazło wiele miejsc pracy dla rodaków również właśnie w firmach niepolonijnych.

Jak widać możliwości jest sporo. My pomagamy znaleźć tę najlepszą. Cdn.

Powrót do archiwum

Pic 2
Pic 1