Immigration and Employment Services

Artykuły prasowe Archiwum

ŚWIETNA WSPÓŁPRACA Z PRACODAWCAMI - Gazeta „Życie" 21.07.2010

Zgodnie z przewidywaniami część osób przymierzających się do imigracji jest zawiedziona zmianami przepisów w federalnym programie dla pracowników wykwalifikowanych, gdyż ich zawodów już nie ma na liście preferowanych. Cieszą się ci, których profesje znalazły się wśród 29 obecnie wyszczególnionych. Dotykając tego tematu pragnę przypomnieć i uczulić na limity w poszczególnych zawodach. Przewidujemy, że zostaną one szybko wyczerpane, bo przecież cóż to jest 1000 miejsc na zawód. Dlatego nie radzę zwlekać z decyzją, odkładać jej na później.

Możemy narzekać na zmiany i punktować ich złe strony, których pewnie znalazło by się dosyć sporo, ale to nic nie da. Chcę natomiast podkreślić to, co zauważyliśmy przy poprzednim wprowadzaniu nowych zasad (listy 38 zawodów), a co jest bardzo budujące. Otóż zwiększyło się zainteresowanie innymi programami z kategorii ekonomicznej, w dodatku dającymi szansę emigracji nie tylko do Ontario, ale także specjalnymi z innych prowincji. Od pewnego czasu znacznie więcej ludzi interesuje się programem Canadian Experience Class i Provincial Nominee.

W tym miejscu podkreślam świetne zrozumienie tematu przez wielu pracodawców i ich współpracę z naszym biurem. Właściciele różnych firm chętnie pomagają w procesie uzyskiwania stałego pobytu. Nasze teksty, a przede wszystkim bardzo częste rozmowy z pracodawcami, a także z osobami mającymi z nimi dobry kontakt, mają duży, dobry wpływ na przełamanie różnych lęków i niechęci w dawaniu ofert pracy lub choćby ‘arranged employment”. Owszem, nieraz musimy eliminować różne obawy pracodawców i krążące mity na temat problemów z urzędami imigracyjnymi, zatrudnienia lub podatkowymi , przeważnie nie mające żadnego potwierdzenia w praktyce imigracyjnej, ale w znakomitej większości przypadków spotykamy się z bardzo przychylną postawą różnych biznesmenów mogących pomóc w osiedlaniu się nowych imigrantów w Kanadzie.

Muszę przyznać, że cieszy mnie także zrozumienie coraz większej liczby pracodawców i nieudokumentowanych pracowników, że legalne zatrudnienie nie tylko jest możliwe, ale na dłuższą metę wszystkim się opłaci. Również i całej naszej grupie etnicznej. Są oczywiście sytuacje i opory trudne, a nawet niemożliwe do przełamania, kiedy to jakiś pracodawca woli zatrudniać kogoś na czarno, albo taki nieudokumentowany pracownik boi się ujawnienia i podjęcia próby pełnej legalizacji swego pobytu. Opowiadane horrory bywają niestety znacznie mocniejsze niż prawda.

Różnym legendom zawsze sprzyja okres wakacyjny, w którym jest większa liczba pracowników typowo sezonowych, zarobkowo wykorzystujących swój urlop. Gra tu oczywiście istotną rolę zwiększony popyt na pracowników i ich podaż. Ale nawet w tych okolicznościach warto myśleć o nieco dalszej perspektywie. Kanada jest naprawdę najlepszym krajem dla imigrantów. Rząd stwarza dla nich możliwości. Duża liczba pracodawców też. Należy tylko umieć do nich dotrzeć i z tych możliwości skorzystać.

Powrót do archiwum

Pic 2
Pic 1