Immigration and Employment Services

Artykuły prasowe Archiwum

W OCZEKIWANIU NA ZMIANY - Gazeta „Życie" 14.04.2010

Bardzo trudno było zabrać się za pisanie, gdy w tle naszego codziennego życia jest taka wielka tragedia – katastrofa samolotu z Parą Prezydencką i wieloma innymi wspaniałymi rodakami z Ojczyzny na pokładzie. W obliczu tego nieszczęścia wśród rożnych myśli i refleksji pojawiła się u mnie również ta o otwartości Kanady na świat, w tym również na Polskę. Premier Kanady Stephen Harper ogłosił dzień 15.04. dniem narodowej żałoby na znak solidarności z naszym krajem. To wspaniały gest i jednocześnie jeden z wielu znaków pokazujących, że właśnie taka jest Kanada – przyjacielska, czuła na ludzkie tragedie, pamiętająca, że jej naród tworzyli i tworzą również imigranci z Polski. Nasze biuro oczywiście łączy się z wszystkimi rodakami w naszej narodowej żałobie.

O tej i podobnych refleksjach można by znacznie więcej, ale ponieważ pomimo tej wielkiej tragedii codzienne życie całego świata toczy się dalej, więc nie możemy zjechać gdzieś na bocznicę, lecz brać w nim aktywny udział.

Niemalże zasypani zostaliśmy ostatnio pytaniami dotyczącymi przewidywanych zmian w programie dla pracowników wykwalifikowanych. Pisałam o tym niedawno, a ten tekst zatytułowany „Konsultacje ministerstwa na temat imigracji” można znaleźć na naszym portalu www.imigracjaipraca.com, w dziale „Artykuły prasowe”. Zachęcałam wtedy, aby wziąć udział w dyskusji nad planowanymi zmianami w programie skilled worker. Po 16.04.10. zacznie się proces weryfikacji obecnej listy zawodów.

Osobiście nie spodziewam się drastycznych zmian, mocno zaostrzających kryteria. Z komunikatu i zaproszenia do dyskusji coś takiego nie wynikało. Raczej spodziewałabym się zwiększenia liczby preferowanych, czy poszukiwanych zawodów z obecnych 38 na więcej. Być może niektóre zostaną zastąpione innymi ze starej, znacznie większej listy. Ministerstwo zauważyło bowiem, że przy nowych kryteriach trudno jest obsadzić imigrantami szereg miejsc pracy istotnych dla rozwoju Kanady. W każdym razie jestem zdziwiona poważnymi obawami w tym temacie, słyszanymi bardzo często w ostatnim tygodniu od dzwoniących do mnie osób. Ich źródła są w informacjach, które podało kilku polonijnych doradców, przewidujących poważne zaostrzenie wymagań w tym programie. Osobiście nie mam pojęcia skąd się biorą takie ponure wieści, skoro ministerstwo niczego takiego nie podało. Owszem niektóre zawody z grupy 38 mogą wypaść z listy, by zostać zastąpione innymi, bardziej poszukiwanymi. Ale może obecna lista powiększy się, a nie zmniejszy? Jeszcze nie przesądzajmy i nie wpadajmy w panikę.

Kiedyś pisałam, że niektórzy doradcy stosują różne straszaki, aby zmobilizować ludzi do rozpoczęcia starań o pobyt. To nie ta droga. Potrzebna jest przede wszystkim rzetelna informacja i pomoc w jej wykorzystaniu. Z drugiej jednak strony naprawdę nie warto czekać, aż nowości zaczną działać, gdyż faktycznie mogą się one okazać dla kogoś niekorzystne.

Powrót do archiwum

Pic 2
Pic 1