Immigration and Employment Services

Artykuły prasowe Archiwum

CO Z TĄ RECESJĄ, CO Z TĄ PRACĄ? - Gazeta „Życie" 08.09.2010

Jeden z moich znajomych twierdzi, że z obecną recesją w Kanadzie jest dokładnie tak samo, jak z ostatnią epidemią świńskiej grypy nabijającej kasę firm farmaceutycznych i wszystkim przychodniom leczniczym. „Słuchaj” - rzecze ów znajomy - „kto jest dobry i chce, ten pracę znajdzie”.

Generalnie rzecz biorąc jestem podobnego zdania, które potwierdza fakt, że rząd kanadyjski nie zmniejszył zaplanowanej na ten rok liczby nowych stałych rezydentów, ani też ilości pracowników czasowych pracujących w oparciu o różne kontrakty. Zmieniają się tylko kryteria i procedury oraz mogą być zmiany w programach. A skoro tak, to przede wszystkim należy zrozumieć prawo imigracyjne, stosowaną praktykę i odpowiednio wszystko wykorzystać.

Ciągle dobrą drogą jest droga poprzez legalną pracę, dzięki której nie tylko zdobywa się kanadyjskie doświadczenie, ale przede wszystkim wykazuje potrzebę zatrzymania takiego pracownika na stałe. W ostatnich miesiącach część ludzi przeżywa jednak na tym kierunku spore zaskoczenie, gdyż mają trudności z zatwierdzeniem w zawodach, które wydawały się być pewniakami. Urząd pracy odrzuca ich wnioski, bo ma sporo zgłoszeń bezrobotnych fachowców kanadyjskich. Niekoniecznie dobrych, z doświadczeniem, ale niestety mających pierwszeństwo. W tym samym czasie różne firmy cierpią na brak faktycznych fachowców. No więc jak to jest naprawdę? Głównie tak, że duża część bezrobotnych stała się z dnia na dzień specjalistami w zawodach aktualnie tu potrzebnych. I gdy wpłynie dziesiątki podań np. stolarzy, urzędnicy mają wrażenie, że tych jest za dużo. A że są to stolarze potrafiący tylko trzymać młotek, to już inna sprawa. Podobnie jest z innymi zawodami. Jaki efekt? Niby Kanada zawalona jest fachowcami, a naprawdę to ich jednak faktycznie brakuje.

Co robić w takiej sytuacji? Nasze biuro od dawna zdaje sobie sprawę z tego problemu i dlatego staramy się: Po pierwsze, dobrze poznać każdą z osób zgłaszającą się do nas od strony jej zawodu, doświadczeń i umiejętności. Do tego bardzo przydatne jest dobre CV, które może być następnie bardzo pomocne w naszej dalszej, wspólnej pracy, choćby w poszukiwaniu pracodawcy. Po drugie, na bazie dobrego poznania danego człowieka od strony jego doświadczeń zawodowych dobieramy mu ten fach z jego grupy zawodowej, który ma szansę być zatwierdzonym i odpowiednio go przedstawiamy. Nie ma w tym żadnego naciągania, gdyż wszystko musi mieć potwierdzenie w odpowiednich świadectwach, zaświadczeniach itp. Ważną kwestią jest dobra orientacja w kanadyjskim rynku pracy i oczekiwaniach nie tylko pracodawców, ale także i urzędników z urzędu zatrudnienia.

Pamiętać też należy, że w Kanadzie, podobnie jak i w innych krajach, ważną rolę grają rekomendacje. Dlatego oprócz dobrze przygotowanego CV istotną rolę odgrywa wsparcie dane przez krewniaka, czy znajomego.

Powrót do archiwum

Pic 2
Pic 1