Immigration and Employment Services

Artykuły prasowe Archiwum

ZAMIAST PRACY NA CZARNO - Gazeta „Życie" 07.07.2010

Jakiś czas temu w polonijnej prasie pojawiło się określenie nieudokumentowani imigranci, którym zaczęto zamieniać wcześniej stosowane: nielegalni. Nieudokumentowani lepiej brzmi, mniej obraża i jednocześnie nie ma dużej wagi, która wymuszałaby intensywną pracę organów ścigania do ich wyłapywania. Osobiście sądzę, że również uspokaja samych nielegalnych i nie mobilizuje ich do działania w celu uzyskania legalizacji pobytu. Jak dużo jest takich ludzi nikt dokładnie nie wie, ale są to na pewno dziesiątki tysięcy osób, pracujących na czarno, przeważnie bez ubezpieczeń lub z bardzo słabymi prywatnymi, bez planów emerytalnych i z szansą na imigracyjne szczęście w postaci stałego pobytu podobną jak wygrana w loterii. Niektórzy są „nieudokumentowani dopiero rok, inni kilka lat, albo nawet kilkanaście.

Ten temat wraca do mych rozważań bardzo często, a szczególnie po wizycie w biurze ludzi, którzy od początku swego pobytu, czyli tych 2, 4, 6... lat mogli całkowicie legalnie, dobrą drogą, świetnie przemyślaną podążać do w pełni legalnego, stałego pobytu. Gdybym miała ku temu prawo, to przytoczyłabym dziesiątki nazwisk osób, którym nasze biuro pomogło osiągnąć właśnie taki cel.

Często przypominam, że w Kanadzie rocznie dostaje stały pobyt około 260 tysięcy ludzi. Ponad 100 tysięcy uzyskuje pracę kontraktową, co w większości przypadków kończy się stałym pobytem. I jednocześnie w tym samym czasie, każdego roku dziesiątki ludzi pracując na czarno nie tylko nie zarabia faktycznie należnych im pieniędzy, nie tylko ryzykuje swym zdrowiem, ale także i relatywnie niskimi zarobkami oraz brakiem zabezpieczenia emerytalnego. I póki wszystko w miarę dobrze się kręci, nie brakuje zdrowia i kondycji, to jest OK, ale... przecież w życiu różnie bywa.

Drodzy Państwo, jeśli ktoś potrafi znaleźć pracę na czarno w jakimś konkretnym zawodzie, to naprawdę powinien dołożyć nieco starań, aby zamienić ją na całkowicie legalną, w dodatku z perspektywą na stały pobyt. Kanada daje te możliwości i całe mnóstwo ludzi z nich korzysta. Wiemy o tym, bo niemalże każdego dnia komuś doradzamy, pomagamy i pomagamy iść odpowiednią drogą.

Bardzo często apeluję też do wszystkich pracodawców, aby nie bali się zatrudniać legalnie pracowników na odpowiednie stanowiska, nie jako niewykwalifikowanych robotników ( low skilled )lecz jako fachowców (high skilled). Chociaż pracownik nieudokumentowany jest tańszy, przecież w nieco dalszej perspektywie opłaci się zatrudniać tych legalnych, z udokumentowaniem. Jest to z korzyścią dla całej Polonii.

Koniecznie należy pomyśleć o tym szczególnie teraz, w okresie wakacyjnym, kiedy to zawsze zwiększa się liczba osób szukających pracy, czy już pracujących. Nie bójcie się Panie i Panowie prosić o oficjalne zatrudnienie, o ofertę pracy. Nie krępujcie się rozmawiać o tym ze znajomymi. Skorzystajcie z szansy.

Powrót do archiwum

Pic 2
Pic 1