Immigration and Employment Services

Artykuły prasowe Archiwum

CZY WYSTARCZY ZNAĆ ANGIELSKI? - Gazeta „Życie" 06.04.2010

Spotykam się nieraz z twierdzeniem, że aby załatwić sobie lub komuś stały pobyt w Kanadzie wystarczy dobrze znać angielski, by prawidłowo wypełnić papiery. Niektórzy dodają jeszcze: lub mieć trochę pieniędzy i wiedzieć komu zapłacić.

Nic bardziej złudnego. Przynajmniej w tej dziedzinie. Gdyby to była prawda, to mielibyśmy totalny zalew imigrantów z wszystkich krajów anglojęzycznych oraz z tych, w których angielski (albo francuski) jest głównym, po rodzimym, językiem nauczania. Takich krajów jest baaardzo dużo i chętnych w nich do osiedlenia się w Kanadzie wielka masa. Wielu z nich ma sporą kasę, która jednak nie stanowi wizy pobytowej. Może co najwyżej uprzyjemnić przyjazd na wizę turystyczną.

Wiem, że osobom sięgającym po naszą poradę (nieraz dosyć spóźnioną) często jest bardzo trudno uwierzyć, że podstawowy błąd popełnili np. przy wyborze aplikacji, albo jej wypełnieniu, albo nawet niewłaściwym zaadresowaniu. „Przecież ja (mój brat, szwagier, wujek...) doskonale zna angielski! Jakiż tu można było popełnić błąd?!” Ano można, drodzy Państwo, i to w wielu miejscach, do czego wrócę niebawem.

Proszę zwrócić uwagę, że twierdzenie typu „wystarczy znać angielski” nie sprawdza się nie tylko w imigracji, ale także we wszystkich innych dziedzinach życia w Kanadzie i wszystkich zawodach. Nie wystarczy przecież umieć czytać różne poradniki i następnie brać się za leczenie ludzi, programowanie komputerów, naprawy samochodów, hydraulikę, za elektryczność, doradztwo finansowe itp. zawody oraz prace, a przy tym nie być narażonym na popełnienie błędów i koszta.

Jaka jest prawda o tych tematach w branży imigracyjnej? Taka sama, jak w innych. Nawet biegła znajomość angielskiego, wynikająca z urodzenia w Kanadzie, a więc doskonałe czytanie „instrukcji”, z nikogo jeszcze nie uczyniło specjalisty w jakiejś dziedzinie życia. Potrzebne są szkoły, koledże, uniwersytety i ciągły dokształt w każdej branży, aby móc uzyskać w niej licencję i dobrze wykonywać dany zawód. Ponadto należy spełnić wszystkie regulacje prawne dotyczące danej dziedziny. Poradnictwo imigracyjne należy do tych działań, w których nie wystarczy być „złotą rączką” bazującą na dobrej znajomości angielskiego lub operowaniu pieniędzmi.

Dosyć często piszę o konieczności powiększania naszej grupy etnicznej. Tym tematem powinna być zainteresowana cała Polonia. Ale koniecznie należy to czynić w sposób prawidłowy. Wszystkie złe działania mszczą się w zwielokrotniony sposób. Wiele ludzi, którzy mogli by uzyskać stały pobyt, niestety nie dostaje go tylko w efekcie popełnionych błędów. W dodatku tracą oni pieniądze na niewłaściwe drogi działania. Przeważnie też utrudniają sobie możliwość podjęcia ponownej próby lub całkowicie ją zamykają. A często cała zła przygoda zaczyna się od przekonania, że wystarczy dobrze znać angielski lub wiedzieć komu „dać w łapę”.

Powrót do archiwum

Pic 2
Pic 1