Immigration and Employment Services

Artykuły prasowe Archiwum

JAK LEGALNIE PRZEDŁUŻYĆ POBYT? - Gazeta „Życie" 05.10.2010

Bardzo często, w różnych okolicznościach wraca do mnie myśl usłyszana kiedyś od pewnego imigranta, że w dzisiejszych czasach warto zabezpieczyć sobie dwa miejsca do życia na Ziemi, z których jedno mamy z racji urodzenia, a drugim - najlepszym dla Polaków - jest Kanada. Przed ponad dwudziestu laty wraz z rodziną wybrałam ten kraj, jako właśnie taką przystań do zakotwiczenia. Poznałam nieźle USA, a także wiele krajów europejskich, w tym większość Zachodniej Europy i dzisiaj bardzo świadomie podpisuję się pod przytoczoną wyżej opinią.

Te refleksje pojawiły się ponownie w ostatnich dniach przy zwiększonym zapotrzebowaniu klientów na przedłużenie wiz.

Tak, przedłużenie wizy jest oczywiście sposobem na legalne przedłużenie pobytu, ale nadal będzie to tylko pobyt czasowy, a tytułowym pytaniem chcę prowokować myśl o pobycie stałym, o tym zabezpieczeniu tego drugiego miejsca do życia na Ziemi.

No bo pomyślmy: Jeśli ktoś sam potrafił znaleźć sobie pracę na czarno lub ma krewnych albo przyjaciół, którzy mu w tym pomogli, to przecież na pewno da radę uczynić właściwy krok, by zmienić tę pracę na legalną, stanowiącą jednocześnie bardzo dobry krok w kierunku stałego pobytu. To naprawdę warto uczynić. Owszem można jechać na przedłużaniu wizy turystycznej, ale przecież na tej bazie ani nie można legalnie pracować, ani też właściwie niczego nie zyskuje się dla potrzeb stałej rezydencji.

Oczywiście, że nie należy zaniedbywać sprawy przedłużenia wizy, no a w czasie takiego pobytu naprawdę warto rozpocząć działania w kierunku przetarcia szlaku do stałego pobytu. Polacy są pracowici i jednocześnie zaradni, więc nie powinni mieć problemów ze znajdywaniem pracodawców gotowych pomóc w poczynieniu nieodzownych formalności. Ale nie można czekać na mannę z nieba, lecz samemu wykazywać się inicjatywą i aktywnością.

Po przyjeździe przed laty do Kanady uczestniczyłam między innymi w kursach mających za zadanie niesienie pomocy imigrantom w poszukiwaniu pracy. Jako jedną z najważniejszych rzeczy zapamiętałam z nich wpajanie kursantom konieczności bycia aktywnym właśnie w kontaktach, rozmowach, składaniu ofert itp. Ta nauka przydawała mi się wiele razy. Dzisiaj namawiam do podobnej aktywności.

I jeszcze jedno. Nie bójcie się Państwo prosić swoich pracodawców, przyjaciół i ich znajomych o pomoc w znalezieniu legalnej pracy. Ludzie lubią pomagać, ale pamiętajcie też, że lubią również być o tę pomoc poproszeni. Wtedy czują się docenieni, ważni, potrzebni. Jedynie uważajcie aby z dobrego serca nie posunęli się w tym pomaganiu zbyt daleko. Pomoc w znalezieniu legalnej pracy w zupełności wystarczy.

Pewnie nie takiej odpowiedzi spodziewaliście się Państwo czytając tytuł dzisiejszego artykułu, ale wczytując się raz jeszcze w cały tekst na pewno zrozumiecie wagę zawartej rady.

Powrót do archiwum

Pic 2
Pic 1