Immigration and Employment Services

Artykuły prasowe Archiwum

O WIOŚNIE NALEŻY MYŚLEĆ JESIENIĄ - Gazeta „Życie" 05.01.2010

Tytułową refleksję nasunął mi dobrze znany w Kanadzie „boxing day” (week!). Chociaż jego korzenie i kształtowana tradycja ma ciekawą historię, dzisiaj wiele osób kojarzy go głównie z „boksowaniem” w walce o przecenione towary różnych sklepów. Dla ich właścicieli jest to doskonały czas przygotowania półek potrzebnych do układania wiosennych rzeczy konsekwentnie wprowadzanych do sprzedaży. Tak, handlowcy do wiosny przygotowują się już jesienią.

I nie tylko handlowcy. Właściciele firm innych branż również. Szczególnie wszystkich związanych z budownictwem, a także tych, w których zima wymusza pewne spowolnienie produkcji.

Tak jest każdego roku, a w tym będziemy świadkami nasilenia się tegoż procesu, co wiąże się z wyraźnym wychodzeniem Kanady z recesji. Bardzo mocno na pewno ruszy budownictwo. Obecnie z rynku szybko znikają wszystkie pojawiające się na nim domy, przeważnie za cenę wyższą od wystawionej. Ta dziedzina gospodarcza ma i będzie miała pozytywny wpływ na inne. Tak będzie w całej Kanadzie.

Z tego wzrostu skorzystają szczególnie ci wszyscy, którzy wcześnie dostrzegą i zrozumieją szansę, i będą przygotowani do jej wzięcia. A będzie to dobry czas zarówno dla wielu firm, jak i dla pracowników. I tych sezonowych „wakacyjnych”, i „kontraktowych”, i tych, którzy poprzez pracę i odpowiedni program imigracyjny chcą uzyskać stały pobyt. Osobiście radzę bardzo gorąco, aby polscy pracodawcy oraz imigranci, zarówno ci udokumentowani, jak i nieudokumentowani, dołożyli wszelkich starań, by poprzez prawidłowe starania bardzo poważnie wzmocnić naszą grupę etniczną. Ja wiem dobrze, że w każdym biznesie istotną rolę odgrywa rachunek ekonomiczny, a więc i konieczność wyboru pomiędzy tanim pracownikiem pracującym „na czarno” i droższym „kontraktowym”. Na pewno jednak koniecznie trzeba patrzeć w przyszłość nie tylko kilkumiesięczną, czy roczną, ale też kilku, a nawet wielu lat. To czy, kogo i jak wiele osób dzisiaj zostanie legalnie zatrudnionych i zatrzymanych na stałe w Kanadzie, jutro będzie miało wpływ nie tylko na jej wielokulturowość, ale także na całą kondycję, w tym również na kondycję każdego polonijnego biznesu oraz wszelkich polonijnych instytucji. Wpłynie na siłę całej Polonii.

Myśląc o „wiośnie” na pewno warto też wyjść z dobrą radą i pomocą ku wszystkim nieudokumentowanym. Bardzo duża część z nich, jeśli tylko nie dała się wprowadzić w gęste maliny bez wyjścia, ma ciągle wielkie szanse na skorzystanie z właściwej drogi. To nie jest żaden blef. Pomagamy w tym temacie dziesiątkom ludzi, dzięki czemu wiem, jak bardzo dużo osób bazuje na złych (często przestarzałych) informacjach, poprzekręcanych wiadomościach, nieprawidłowej interpretacji prawa lub na różnych bajkach i legendach oraz obietnicach gruszek na wierzbie. Im też codziennie pomagamy dostrzec zbliżające się „wiosenne” ocieplenie.

Powrót do archiwum

Pic 2
Pic 1