Immigration and Employment Services

Artykuły prasowe Archiwum

FAKTY I MITY O KATEGORII RODZINNEJ (c.d.) - Gazeta „Życie" 02.02.2010

3. „Najłatwiej uzyskać stałą rezydencję poprzez ożenek...”

Taką opinię słyszą nie tylko single, ale także i osoby pozostające w stałych związkach małżeńskich, no bo przecież np. „wystarczy się rozwieść, ożenić, znowu rozwieść i ponownie ożenić z tą pierwszą...”

Owszem sponsorowanie małżonka (-ki), czy stałego partnera życiowego oraz wspólnych lub jego dzieci jest jedną z dróg na uzyskanie stałego pobytu w Kanadzie. Cała kategoria rodzinna ma w wymiarze federalnym 3 główne programy: a) Spauses and Partners (małżonkowie i stali partnerzy), b) Parents and Grandparenrs (rodzice i dziadkowie), c) Others Family Members and Relatives (inni członkowie rodziny i krewni). Trzecią grupę (c) ujęłam w nieco rozszerzonym pojęciowo wymiarze, który szereg osób może przyjąć, niestety niesłusznie, jako automatyczną możliwość sponsorowania wszelakich krewnych, z tzw. dziesiątą wodą po kisielu włącznie.

W tym miejscu muszę koniecznie zrobić ważne zastrzeżenie. Otóż ŻADNA z dróg kategorii rodzinnej nie jest całkowicie swobodnym przejściem do stałej rezydencji. WSZYSTKIE mają ustawione wymagania i procedury, czego koniecznie należy dopełnić przy staraniach. Nawet w przypadku najprawdziwszego związku małżeńskiego i pochodzącego z niego potomstwa nie ma 100% gwarancji, że starający się o pobyt członkowie rodziny na pewno go otrzymają. Dlaczego? Gdyż zarówno osoby sponsorujące, jak i sponsorowane muszę spełniać określone warunki.

Ponieważ z doświadczenia wiem, że diabeł tkwi w szczegółach, dlatego nie będę próbować w nie wchodzić, aby przybliżyć całą kategorię, gdyż nie jestem w stanie uwzględnić każdej życiowej sytuacji, w jakiej może znaleźć się konkretny człowiek. Naprawdę bardzo dużo przygód mają ludzie na tej drodze, gdy ruszają nią na bazie ogólnych informacji lub porównując swoją własną sprawę do opisanej przez jakiegoś doradcę. Niejednokrotnie taki opis pasuje jak przysłowiowa pięść do nosa. Nieraz opisywana historia różni się detalami niesłusznie lekceważonymi przez sponsora lub osobę sponsorowaną.

W tej kategorii nie ma sekretów. Urząd imigracyjny nie utrzymuje czegoś w tajemnicy, dzieląc się nią tylko z wybrańcami. Profesjonalni doradcy również nie. Ale w tym temacie właściwą poradę można otrzymać tylko wtedy, gdy w kontakcie osobistym przedstawi się dobremu doradcy (koniecznie posiadającemu przy tym właściwe uprawnienia i rejestrację) konkretną sprawę, z jej detalami. Mało tego. Z takim człowiekiem należy rozpocząć ścisłą współpracę, w czym jego uprawnienia i zrzeszenie we właściwym związku jest konieczne. Pamiętajcie Państwo, że przy tej kategorii ważnym tematem jest DYSKRECJA. Profesjonalni doradcy są do niej zobligowani nie tylko własnym słowem, ale też urzędowo.

Przez kategorię rodzinną rocznie stały pobyt uzyskuje około 24 - 25% wszystkich nowych osiedleńców.

4. Rocznie około 55% wszystkich stałych rezydentów przybywa poprzez KATEGORIĘ EKONOMICZNĄ. Z tą możliwością naprawdę warto się zapoznać.

Powrót do archiwum

Pic 2
Pic 1