Immigration and Employment Services

Artykuły prasowe Archiwum

CZY KAŻDA SPRAWA JEST DO WYGRANIA? - Gazeta „Życie" 01.09.2010

Na tytułowe pytanie odpowiedź nie może być twierdząca, albowiem nawet przy najlepszym przygotowaniu się do całego procesu starań, nie można przecież na 100% przewidzieć, jak zachowa się urzędnik imigracyjny oraz sama osoba zainteresowana. Można jednak tak dobrze przygotować całą sprawę, żeby wzbudzała zaufanie urzędników imigracyjnych i przechodziła bezboleśnie. Na pewno warto zacząć od solidnej oceny i wyboru właściwej drogi, albo przesunięcia w czasie (rok, dwa, trzy) starań, aby dana osoba mogła poprawić swoje kwalifikacje. Koniecznie przy tym trzeba pamiętać, że każdej sprawie można pomóc, albo jej zaszkodzić.

Przyznam, że dobrych, profesjonalnych konsultantów często po prostu szokują ludzie naiwnie wierzący różnym „charytatywnym” doradcom. Naprawdę jesteśmy zdziwieni dawaniem wiary ludziom pracującym w różnych urzędach np. typu pomocy socjalnej, tłumaczom przysięgłym, specjalistom od podatków, agentom ubezpieczeniowym, a nawet biur podróży. Dziwimy się także, jak można powierzyć sprawę, często przecież niezmiernie ważną życiowo, jakiemuś prawnikowi specjalizującemu się np. tylko w prawnej obsłudze sprzedaży nieruchomości, albo w różnych sprawach kryminalnych. Nie neguję doświadczeń tych ludzi w dziedzinach, którymi się zajmują zawodowo, jednak niestety w sprawach imigracyjnych mają oni wiedzę kształtowaną niemalże – jak to się mówi – tylko przez ulicę. A już na pewno nigdy nie są na bieżąco z prawem imigracyjnym i obowiązującymi procedurami oraz stosowaną praktyką.

Dotykam ponownie tego tematu, bo znowu w ostatnich dniach mieliśmy sporo klientów bardzo źle poprowadzonych przez różnych doradców, w tym nawet przez prawniczych profesjonalistów, tylko specjalizujących się np. właśnie w obsłudze sprzedaży domów. Najgorsze jest to, że tacy ludzie na bazie autorytetu swego zawodu nie potrafią się przyznać nawet przed sobą samym, że nie znają prawa imigracyjnego. Wolą opowiadać bzdury, byle tylko podtrzymać o sobie opinię znawców tematu.

Jeśli ktoś nie ma odpowiedniego przygotowanie i nie praktykuje zagadnienia imigracji na co dzień, ten naprawdę nie może być dobrym doradcą imigracyjnym, choćby nie wiem jakie tytuły zawodowe, czy naukowe posiadał. Ciągle naprawiamy różne błędy popełniane właśnie za poradą udzieloną przez ludzi niekompetentnych. Patrząc od innej strony na to zagadnienie, to powinniśmy się cieszyć, gdyż każda taka sprawa z odkręcaniem i naprawianiem jest trudna i w końcu klienci idą do specjalistów. Jednak nie cieszymy się, ponieważ złe efekty porad dawanych przez niekompetentnych doradców kształtują fałszywe przeświadczenie o imigracji w Kanadzie. Ludzie przestają wierzyć w swoje szanse i zaczynają stosować kombinacje niezbyt zgodne z prawem.

To prawda, nie każda sprawa jest do wygrania, ale prawdą też jest, że duża część tych przegranych jest w efekcie złych porad złego doradcy. Pamiętajcie Państwo, że dobrze rozpoznane, rzetelnie ocenione i poprowadzone sprawy kończą się sukcesem.

Powrót do archiwum

Pic 2
Pic 1